Додати для порівняння
Швидкий зв'язок
×

Показувати ціну в UAH

Статті про нерухомість
12.01.2012

Типи колишніх прибуткових будинків Києва. Частина 3

Принцип раціонального планування помешкання, не «вправлений» у затісні рамки, обмежені розмірами ділянки забудови, а розміщеного вільно, «як хочеться», втілений хіба що в одній споруді — прибутковому будинку архітектора В. Городецького на Банківській, 10. Саме там усі кімнати згруповано найдоцільніше, за потребами і уявленнями 1900-х років. Отже, з респектабельного вестибюля двері вели до досить просторого передпокою, а з останнього — до кабінету (традиційно орієнтованого на головний фасад), великої вітальні, їдальні та до решти внутрішніх приміщень - посудомийної, коридора і далі. Отож по периметру — мала вітальня, будуар, спальня, дитяча, кімнати гувернантки, кухарки, лакея, а також кухня, туалети та навіть запасна кімната.

Усі приміщення сполучалися між собою відповідно до функціонального призначення.

На вузьких ділянках забудови споруджувалися односекційні житлові прибуткові будинки з бічним розташуванням сходів і одною квартирою на поверх (Олександрівська, 21) і з розвинутим в глиб садиби крилом зі службами.

На першому етапі спорудження прибуткових будинків, коли ще не окреслився чітко принцип секційності і типізації, споруджувалися романтизовані, складної конфігурації будинки. Поодинокі приклади збереглися і в Києві (Володимирська, 43).

Раціональні планувальні схеми секційних будинків характерні для 1910-х років (Виноградна, 5-А; Костьольна, 8; Мала Житомирська, 8).

Найоригіальніший у Києві прибутковий будинок по вул. Байковій, 10. Призначення кімнат - за авторським кресленням архітектора В. Городецького, 1901 р. Вул. Банкова (Банківська), 10. Ризаліт з вікнами кабінетів, ліворуч — вікна великих віталень. Архітектор В. Городецький, 1901-1903 рр.
Фрагмент фасаду будинку по вул. Костьольній, 7. Архітектор І. Лєдуховський, скульптор Ф. Соколов, 1913 р.  План II поверху будинку по вул. Костьольній, 7. Архітектор І. Лєдуховський, скульптор Ф. Соколов, 1913 р Вул. Велика Житомирська, 40. 1912 р. План III поверху. Вул. Велика Житомирська, 40. 1912 р.
Фрагмент фасаду будинку по вул. Костьольній, 7. Архітектор І. Лєдуховський, скульптор Ф. Соколов, 1913 р. 
Фото 1993 р.
План II поверху. Вул. Велика Житомирська, 40. 1912 р.
Фото 1993 р.
План III поверху.

Великі, оснащені за останнім словом техніки прибуткові будинки називалися в побуті «панськими» («барскими» — рос.) і відповідно рекламувалися у пресі: «Барские квартиры (злектрическое освещение, лифт, центральное водяное отопление), 4, 5, 7 и 8 комнат со всеми удобствами в новопостроенном доме Дьякова, Николаевская площадь, № 4, осматривать ежедневно от 3 до 5 часов дня. Телефон 224».

Вул. Велика Васильківська, 25. Архітектор В Городецкий, 1897 р.
Вул. Велика Васильківська, 25. Архітектор В Городецкий, 1897 р. 
Листівка початку XX ст.

За матеріалами книги Дмитра Малакова « Прибуткові будинки Києва»

Нещодавні статті

Teren Plus 1996-2019

×

Швидкий зв'язок

Додатково

×

Дякую!
Ваша заявка відправлена.

Сталася помилка під час створення заявки